Úvod / O nás / Ocenění / V médiích / Osvětové přednášky / Studentské práce / Podpora projektů / Odkazy / Kontakt          English
Pro odborníky: Testy / Dotazníky / Vzdělávací kurz / Zobrazení mozku / Neuropsychologie / Neurochemie / Publikace
Pro veřejnost: Vyšetření paměti / Ordinace v ČR / Info pro pečující / O Alzheimerově nemoci / Trénování paměti
Zapojte se do našich výzkumů: Výzkum nových probiotik / Výzkum paměti a spánku / Cvičení a paměť / Spánková edukace

 


Tyto stránky již nejsou od roku 2020 dále aktualizovány. Nové a průběžně aktualizované informace najdete na www.abadeco.cz
 

   

Poslední publikace pro klinickou praxi

Bartoš A, Diondet S. Test Amnesia Light and Brief Assessment (ALBA) – druhá verze a opakovaná vyšetření. Cesk Slov Neurol N 2020; 83/116(5): 535-543. doi: 10.14735/amcsnn2020535

Bartoš. A. Dvě původní české zkoušky k vyšetření paměti za tři minuty: Amensia Light and Brief Assessment (ALBA). Cesk Slov Neurol N 2019; 82(4): 420-429

Bartoš A. Pamatujte na POBAV - krátký test pojmenování obrázků a jejich vybavení sloužící ke včasnému záchytu kognitivních poruch. Neurologie pro praxi. 2018, Supplementum, 19, 5-14. ISSN 1213-1814.

Další publikace

 

Vítejte na stránkách AD Centra

AD Centrum je seskupení osob se zájmem o výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy demence (AD) a dalších neurodegenerativních demencí. Vzniklo v roce 2005 propojením klinických a výzkumných činností na Neurologické klinice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Univerzitě Karlově, 3. LF v Praze s Oddělením kognitivních poruch v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech severně u Prahy (dříve Psychatrické centrum Praha v Praze – Bohnicích).

Výzkum je zaměřen na časnou diagnostiku poruch paměti, Alzheimerovy nemoci a dalších neurodegenerativních demencí. Pro tyto účely jsme zjistili normy a hraniční skóry kognitivních testů a vyvinuli vlastní metody k popisu změn na magnetické rezonanci.

K časné diagnostice poruch paměti vyvíjíme inovativní a původní české krátké kognitivní testy určené pro rutinní i výzkumnou praxi nejen v tématice Alzheimerovy nemoci a neurodegenerativních demencí, ale i pro další oblasti somatické medicíny a dalších příbuzných oborů.

Snažíme se vyvinout trénovací schémata k procvičování paměti různými způsoby.

Činnost AD Centra je podporována různými granty Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Akademie věd. Některé výsledky získaly ocenění.
 

 

 

 

 


Symbolem AD Centra je logo vzdáleně připomínající národní barvy. Ústředním motivem je červený mořský koník, který je symbolickým vyjádřením stěžejní struktury pro paměť podléhající časně a nejvíce alzheimerovským změnám – hippokampus. Koník je umístěn do mořské modři mozku. Bílou je uveden název centra – AD Centrum.

Stránky AD Centra navštívilo od 24. 4. 2009 TOPlist zájemců.