Úvod / O nás / Ocenění / O Alzheimerově nemoci / Podpora projektů / Odkazy / Trénování paměti / V médiích / Kontakt       EN
Testy / Dotazníky / Vzdělávací kurz / Zobrazení mozku / Neuropsychologie / Neurochemie / Studijní možnosti / Publikace
RESPA – Jakou máte paměť? / Výzkum spánku / Ordinace / Poradny v ČR / Poradna pro pečující / Osvětové přednášky

 
   
       
    Poslední publikace
1) článek Bartoš A, Hohinová H. Soubor obrázků s protikladnou náročností pojmenovatelnosti. Cesk Slov Neurol N 2018; 81/114(4): 466-474.
2) článek Šilhán D, Ibrahim I, Tintěra J, Bartoš A. Parietální atrofický skór na magnetické rezonanci mozku u normálně stárnoucích osob. Cesk Slov Neurol N 2018; 81/114(4): 414-419.
3) článek Bartoš A. Test gest (TEGEST) k rychlému vyšetření epizodické paměti u mírné kognitivní poruchy. Cesk Slov Neurol N 2018; 81(1): 37-44.

 

VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH AD CENTRA

AD Centrum je seskupení osob se zájmem o výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy demence (AD) a dalších neurodegenerativních onemocnění mozku. Vzniklo v roce 2005 propojením dlouholetého základního výzkumu v Národním ústavu duševního zdraví (dříve Psychiatrické centrum Praha) s klinickou částí na půdě UK 3. LF a FNKV.

Základní výzkum AD Centra se zaměřuje na peptidy beta-amyloidů, které mají důležitou roli v rozvoji tohoto onemocnění. Speciální pozornost je věnována jejich interakci s membránovými proteiny a dalšími endogenními látkami. Hlavní náplní klinické části AD Centra je diagnostika a léčba pacientů s Alzheimerovou nemocí a dalšími neurodegenerativní onemocněními mozku. Základní i klinický výzkum AD Centra se soustřeďuje na diagnostiku Alzheimerovy nemoci. Zabývá se aplikací stávajících a vývojem nových biochemických ukazatelů Alzheimerovy nemoci v mozkomíšním moku a krvi, neuropsychologických testů a strukturálních a funkčních zobrazovacích metod mozku.

Činnost AD Centra je podporována různými granty Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Akademie věd. Některé výsledky získaly ocenění.

AD Centrum je otevřeno dalším vzájemně výhodným spoluprácím.

 

 

 


Symbolem AD Centra je logo vzdáleně připomínající národní barvy. Ústředním motivem je červený mořský koník, který je symbolickým vyjádřením stěžejní struktury pro paměť podléhající časně a nejvíce alzheimerovským změnám – hippokampus. Koník je umístěn do mořské modři mozku. Bílou je uveden název centra – AD Centrum.

Stránky AD Centra navštívilo od 24. 4. 2009 TOPlist zájemců.