Úvod / O nás / Ocenění / V médiích / Osvětové přednášky / Studentské práce / Podpora projektů / Odkazy / Kontakt          English
Pro odborníky: Testy / Dotazníky / Vzdělávací kurz / Zobrazení mozku / Neuropsychologie / Neurochemie / Publikace
Pro veřejnost: Vyšetření paměti / Ordinace v ČR / Info pro pečující / O Alzheimerově nemoci / Trénování paměti
Zapojte se do našich výzkumů: Výzkum nových probiotik / Výzkum paměti a spánku / Cvičení a paměť / Spánková edukace

 

Výzkum spánku

Máte chuť pomoci s výzkumem?

Chceme zjistit, zda můžeme zlepšit paměť během spánku. Pomůžete nám s projektem AKSTIM = AKustická (sluchová) STIMulace?

Leták k tisku

 

Hledáme dobrovolníky do výzkumu mezi lidmi se zdravou pamětí i pacienty s diagnostikovanými poruchami paměti. Jedná se o projekt AKSTIM, který se zabývá tím, jaký je vztah mezi spánkem, strukturálními změnami mozku a úbytkem paměťových schopností u starších osob.

Vhodný dobrovolník má dobrý spánek a nebere antidepresiva. Věk 60–85 let. Čeština/slovenština je jeho mateřským jazykem. Dominance pravé ruky (alespoň z 60% pravák). Je ochoten a může být vyšetřen v magnetické rezonanci (nemá kardiostimulátor, nemá magnetické kovy v těle, ani klaustrofobii). Nemá žádné neurologické, ani psychiatrické onemocnění, ani závažná kardiovaskulární onemocnění (Infarkt myokardu, chlopní vady, arytmie srdce, transplantace srdce). Není závislý na lécích, ani drogách. Není obézní (BMI nad 35).

Co by Vaše pomoc s naším výzkumem obnášela:

Projekt AKSTIM probíhá v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech (severně od Prahy). Veškerá vyšetření Vám budou poskytnuta zdarma. Naopak za Vaši účast obdržíte finanční kompenzaci 300–1500 Kč za čas a výlohy na cestu a stravu v závislosti na množství vyšetření.

1) Projekt začíná vyšetřením paměti u psychologa (cca 2,5–3 hodiny).
2) Dále Vás čeká vyšetření ve spánkové laboratoři po dobu jedné noci (tzv. adaptační noc). Za to dostanete odměnu 300 Kč.
3) Pokud budete splňovat všechna kritéria, pozveme Vás na jednu až dvě noci do spánkové laboratoře. Zde budeme zjišťovat, zda je možné zlepšit paměť během spánku ovlivňováním spánkových rytmů pomocí šumu do uší. Tehdy Vám také vyšetříme mozek magnetickou rezonancí. Pokud projdete až do této fáze projektu, dostanete odměnu 700 až 1200 Kč.

V případě zájmu vyplňte, prosím, dotazník (zabere Vám to přibližně půl hodiny):

DOTAZNÍK PRO ZÁJEMCE O ÚČAST NA VÝZKUMU

Jakmile dotazník vyhodnotíme a zjistíme, zda se do projektu hodíte či nikoli, ozveme se Vám.

Prosím, pozvěte a dejte vědět svým partnerům, příbuzným a známým, ať se také přihlásí.

Děkujeme
Výzkumný tým projektu AKSTIM


Rozhovor s Mgr. Dudysovou na toto téma si můžete přečíst zde

Rozhovor s Mgr. Baranyaiovou na toto téma můžete shlédnout zde (2:51:00 – 2:59:30)

 


Počet přístupů od 27. 6. 2019:TOPlist