Kalendář

Představení CIRKUS PACIENTO / VARIETÉ SOCIÁLE

Představení VARIETÉ SOCIÁLE, které proběhne ve středu 28. listopadu od 13:00 ve vstupní hale NUDZ.

Akci pořádá Zdravotní Klaun a Ledovec, který zaštiťuje náš kolega Mgr. Petr Moravec, regionální specialista projektu Destigmatizace (NA ROVINU) za Plzeňský kraj.

Více informací naleznete v příloze.

Jste srdečně zváni!

 

-------------

 

CIRKUS PACIENTO / VARIETÉ SOCIÁLE
v psychiatrických nemocnicích

Co to je?
Cirkus Paciento je vícedenní socializační a aktivizační program pro pacienty v psychiatrických nemocnicích nebo na psychiatrických odděleních všeobecných nemocnic.
Tým terapeutů společně s pacienty (a pokud možno i s personálem) přímo v nemocnici tři dny v rozličných aktivitách zkoušejí, co umí, a vyvrcholením toho je závěrečné společné "cirkusové představení" pro celou léčebnu i pro veřejnost.

 

Kdo to dělá?

Projekt zajišťuje společně Zdravotní Klaun (www.zdravotni-klaun.cz) a Ledovec (www.ledovec.cz).
Cirkus Paciento vynalezl vlastně Zdravotní Klaun a provozuje ho na dětských odděleních nemocnic. Ledovec pomáhá hlavně dospělým lidem s duševním onemocněním, ale jeho terapeutům se někdy kolem roku 2008 zdálo, že by společné "cirkusákování" bavilo i je a jejich klienty. Tak se zrodil projekt Cirkus Paciento v psychiatrických nemocnicích, který dělá Zdravotní klaun a Ledovec společně. První pilotní Cirkus Paciento proběhl v PL Petrohrad v srpnu 2009 a od té doby jsme navštívili a prakticky všechny léčebny v ČR.

Cirkus v PN podporuje Ministerstvo kultury ČR.

 

Co můžete čekat?

Základní cirkusový tým tvoří tři terapeuti Ledovce a zdravotní klaun, příležitostně se rozrůstáme o další profesionály – dramaterapeuty, žongléry apod.

První den dopoledne navštívíme oddělení s „ochutnávkou“ – setkáním, kde představíme projekt a kde si každý může zkusit něco z cirkusových disciplín.

Poté v odpoledních hodinách vedeme všem otevřené workshopy, kde si příchozí mohou dál zkoušet cirkusové dovednosti a rozmýšlet si, jestli a případně s čím by mohli přispět do představení. Na workshop přicházejí pacienti samostatně nebo ve skupině z oddělení na libovolně dlouhou dobu. Velice vítáme, když s námi trénují i pracovníci léčebny! Účinkující nikterak nenutíme, teprve během nácviků se vytříbí, kdo a s čím nakonec společně s námi vystoupí.

Poslední den dopoledne již připravujeme představení, probíhá „generálka“ a většinou odpoledne hrajeme. Závěrečné představení bývá asi hodinová dechberoucí podívaná pro celou léčebnu i pro hosty zvenčí. Neměl by si ji nechat nikdo ujít!

 

Starší krátký film o cirkusech i fotografie z jiných léčeben najdete na www.cirkuspaciento.cz.

 

Kontakt

Mgr. Petr Moravec z Ledovce (a trochu NÚDZu v rámci Destigmatizace), tel.: 775 725 339 petrmoravec@centrum.cz

 


<< předchozídalší >>
květen 2022
po út st čt so ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31


O NUDZ Aktuality Kalendář Základní dokumenty Řídící a poradní orgány Sponzoring Výroční zprávy Fotogalerie Veřejné zakázky Protikorupční program Historie
O NUDZ Výzkumné programy Léčebná péče Výuka Informační středisko Média Kariéra Kontakty