Lidé s duševním onemocněním jsou v Česku stigmatizováni. Pomoci má druhý ročník úspěšného festivalu i nová iniciativa

Stigmatizace lidí s duševním onemocněním je v Česku velmi výrazná. Podle dřívější studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví a 3. Lékařské Fakulty UK by například soused s duševním onemocněním nevadil jen 25 % respondentů – pro srovnání v Anglii by takový soused nevadil 72 % respondentů. Duševní onemocnění jsou přitom třetí nejčastější příčinou nově přiznaných příspěvků na péči a jejich výskyt v Česku stále stoupá. S předsudky společnosti má pomoci již druhý ročník úspěšného filmového festivalu Na hlavu a nová iniciativa odborníků v oblasti duševního zdraví.

 Známé filmy v novém světle 

Na hlavu je filmový festival o duševním zdraví a mysli a návštěvníkům nabízí výběr známých filmů doprovázených přednáškami předních vědců z této oblasti. „Spolu s nejrůznějšími workshopy a dalším doprovodným programem přibližuje problematiku mozku a jeho onemocnění, psychologické a psychiatrické péče, spánku, sexuality, umění, drog, virtuální reality a mnoha jiného. Návštěvou festivalu diváci přispějí na destigmatizační aktivity, jež pomáhají zlepšovat kvalitu života lidí s duševním onemocněním“, popisuje Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví, který festival pořádá. 

„Navazujeme na úspěch minulého ročníku, a tak ten letošní pořádáme ve větších prostorách v Městské knihovně v Praze, 27.–29. dubna. Návštěvníci se mohou těšit například na známé snímky S láskou Vincent nebo A.I. Umělá inteligence s přednáškami profesora Cyrila Höschla a neurovědce Filipa Španiela,“ doplňuje Pavla Chlebounová z NUDZ. 

Přední odborníci proti stereotypům 

Během slavnostního zahájení bude návštěvníkům také poprvé slavnostně představena nová iniciativa Na rovinu. „Ta usiluje o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a zlepšení přístupu lidí k duševnímu zdraví. Iniciativa vytváří prostředí, kde se na rovinu mluví o duševním zdraví, dává na jednu rovinu práva lidí se zkušeností s duševním onemocněním s ostatními lidmi, staví na roveň duševní zdraví se zdravím fyzickým a vyrovnává vztah pomáhajícího profesionála a člověka s duševním onemocněním,“ popisuje Petr Winkler. Iniciativa vychází z nejlepších tuzemských i zahraničních zkušeností, odehrává se v rámci reformy psychiatrické péče a jejím cílem je snížit stigmatizaci a zlepšit přístup k duševnímu zdraví u různých cílových skupin napříč celou republikou. 

Festival Na hlavu finančně podpořila Bakala Foundation, vstupenky na jednotlivé projekce budou v ceně 70–100 Kč. Program a řadu dalších informací naleznete na www.festivalnahlavu.cz nebo stránkách spolupořadatele festivalu – Městské knihovny v Praze, kde lze také v předprodeji zakoupit vstupenky.