Festival Na hlavu oceněný Národní psychiatrickou cenou Vladimíra Vondráčka chystá řadu novinek. Letošní ročník se zaměří na duševní zdraví žen

Již 4. ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu bude slavnostně zahájen 6. února ve Velkém sále Městské knihovny v Praze. Festival, pořádaný Národním ústavem duševního zdraví, si za dobu svého konání získal řadu příznivců a v loňském roce Národní psychiatrickou cenu profesora Vladimíra Vondráčka 2019 za nejlepší počin na téma „Integrace duševně nemocného do společnosti“ v kategorii praktické aplikace.

Nově na dvou místech 

„Festival se letos uskuteční na 2 místech: Kromě již tradičního prostoru ústřední Městské knihovny v Praze (termín 6.–9. 2. 2020) bude možné ve dnech 8. a 9. února navštívit program ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci. Ten nabídne nové formy programu na téma duševního zdraví, například divadlo, komponovaný podvečer klasické hudby, či vystoupení improvizační skupiny”, popisuje Mgr. Karolína Mladá z Národního ústavu duševního zdraví. Nový formát bude mít i zahajovací večer festivalu, který je koncipován jako scénické čtení hry Niternosti připravené ve spolupráci se Sněz tu žábu, festivalem francouzského divadla v Praze. 

Letošní ročník se věnuje tématu duševního zdraví žen, zejména ve spojitosti s náročným obdobím těhotenství, porodu a mateřství. „Přibližně 10 % těhotných a 13 % matek po porodu prožije příznaky duševního onemocnění, nejčastěji deprese. Přesto jen velmi malé množství z nich vyhledá odbornou pomoc – často se stydí, berou své problémy jako vlastní selhání, nebo si ani neuvědomují, že prochází duševním onemocněním”, vysvětluje PhDr. Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví. 

Přednášky, filmy i osobnosti české psychiatrie 

Návštěvníci se tak mohou těšit na přednášku Mateřství na hlavu, kterou povede MUDr. Antonín Šebela z NUDZ společně s Veronikou Kubrichtovou z nadace Úsměv mámy. Jádrem festivalu jsou také letos projekce filmů v kombinaci s komentáři odborníků či lidí s osobní zkušeností s daným tématem. „Film Hotel doprovodí komentářem MUDr. Jan Hanka ze specializované ambulance pro ženy s duševními problémy během těhotenství a mateřství nebo ženy s duševním onemocněním plánující těhotenství. Film Zábava zábava pak komentářem doprovodí Michaela Duffková, autorka oceněného Zápisníku alkoholičky. Festival podpořili i herci Dejvického divadla – Martin Myšička, který v sobotu v 16:30 uvede svůj program Co.media Martina Myšičky, a Simona Babčáková, která v neděli vystoupí ve Studiu hrdinů se svou improvizační skupinou A no a?“, přibližuje Ing. Pavla Chlebounová, jedna z organizátorek festivalu. 

Návštěvníci se tedy mohou těšit na bohatý program a přednášky a komentáře předních odborníků české psychiatrie, jako jsou profesor Cyril Höschl (přednáška Naučená bezmocnost a syndrom vyhoření, komponovaný podvečer Umění – cesta do duše), profesor Jiří Horáček (komentář k filmu Joker) a docent Marek Preiss (komentář k filmu Zoufalství a naděje). Chybět nebude ani oblíbená beseda Moje jméno není diagnóza s lidmi s duševním onemocněním nebo například beseda o reformě psychiatrické péče, výstava fotografií a olejomaleb, ukázka užitého designu vzniklého ve spolupráci s lidmi s duševním onemocněním, virtuální realita, čtení literátů se zkušeností s duševním onemocněním, stánky organizací zaměřených na péči o duševní zdraví a zajímavé přednášky. 

Více zjistíte na webové stránce festivalnahlavu.cz.