První dáma Olena Zelenská jednala s experty z Národního ústavu duševního zdraví. Pomůžou s obnovou duševního zdraví na Ukrajině

4. 5. 2025, KLECANY – Zástupci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se v prostorách Pražského hradu setkali s první dámou Ukrajiny Olenu Zelenskou, první dámou České republiky Evou Pavlovou, ministrem zdravotnictví Ukrajiny Viktorem Liashkem, ministrem zdravotnictví ČR Vlastimilem Válkem a Oksanou Zbitněvou, vedoucí Coordinating Center for Mental Health of the Cabinet of Ministers of Ukraine (CCMH). Během setkání bylo podepsáno memorandum o spolupráci.

„Probíhající válka na Ukrajině má na oblast duševního zdraví v této zemi značné negativní důsledky. Dopadla nejen na válečné veterány, kteří čelí vysokému riziku rozvoje posttraumatické stresové poruchy a dalších negativních psychosociálních stavů, ale vedla také k evakuaci a přemístění celých psychiatrických nemocnic. Traumatizace obecné populace, zejména dětí, dále zhoršila problémy, kterým ukrajinský systém péče o duševní zdraví čelí. Proto vznikl projekt Budování kapacit v oblasti výzkumu veřejného duševního zdraví a rozvoje služeb na Ukrajině,“ popisuje ředitel Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler.

Nové centrum excelence

Nový projekt má přinést zásadní změny ve výzkumu a rozvoji péče o veřejné duševní zdraví na Ukrajině. Jeho cílem je posílení národní kapacity Ukrajiny v oblasti rozvoje, přenosu, adaptace, testování, vyhodnocování a šíření osvědčených postupů v oblasti duševního zdraví. Odborníci z NUDZ například vyškolí 45 mladých výzkumných pracovníků, kteří se této oblasti budou věnovat. Hlavním partnerem na ukrajinské straně je CCMH.

„Na Ukrajině pomáháme vytvořit centrum excelence v oblasti veřejného duševního zdraví a propojit ho s rozhodovacími orgány i s univerzitami a poskytovateli služeb. V úzké spolupráci s tímto centrem nyní určíme a stanovíme priority klíčových oblastí rozvoje v oblasti veřejného duševního zdraví v příštích 3-5 letech. Zároveň pomáháme s budováním kapacit pro výzkum a rozvoj služeb v oblasti veřejného duševního zdraví,“ popisuje ředitel Winkler. Nové centrum excelence by se také mohlo následně stát spolupracujícím centrem Světové zdravotnické organizace (WHO) po vzoru Národního ústavu duševního zdraví.

„Péče o duševní zdraví je kritickou součástí válkou zasaženého zdravotnictví Ukrajiny, které se potýká a bude potýkat s mnoha pacienty i v této oblasti. Česká republika je i zde připravena našim ukrajinským spojencům maximálně pomoci, a to prostřednictvím našich institucí v oblasti péče o duševní zdraví,“ uvedl ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek.

Arteterapie i svépomocný web

Národní ústav duševního zdraví přitom v oblasti duševního zdraví na Ukrajině podniká řadu dalších aktivit. Momentálně například probíhá projekt ART-THERAPY, který reaguje na enormní poptávku po terapeutických službách, kterých je však nedostatek.

„Válka vedle obrovských ztrát na životech způsobila i hluboká psychická traumata, s nimiž se obtížně vyrovnávají jak váleční veteráni, tak civilisté. S válečnými traumaty lze bojovat i za pomoci kultury a umění. To je hlavním cílem projektu ArteTerapie, které Ministerstvo kultury po domluvě s vedením města Lvova iniciovalo a po odborné stránce ho realizují profesionálové z NUDZ. Asi dvě desítky lvovských umělců budou v příštích týdnech vyškoleni ukrajinskými psychoterapeuty, pod odborným dohledem expertů z NUDZ, tak, aby pak mohli poskytovat arteterapeutickou pomoc válkou postiženým lidem,“ říká ministr kultury Martin Baxa a dodává: „Projekt ArteTerapie je součástí širokých aktivit Ministerstva kultury v rámci pomoci Ukrajině a ukrajinské kultuře, stejně jako výroba tří mobilních digitalizačních pracovišť Archa, která pomohou zachovat ukrajinské kulturní dědictví. První z nich již na Ukrajině působí i díky finanční pomoci soukromých dárců,“ popisuje ministr kultury ČR Martin Baxa.

Oba tyto projekty jsou financovány ze Stálého zdravotně humanitárního programu MEDEVAC Ministerstva vnitra ČR. Kromě toho odborníci z NUDZ ve spolupráci s mezinárodními partnery velmi rychle po zahájení ruské agrese připravili ukrajinskou verzi oblíbeného portálu Opatruj.se. Poskytuje informace o duševním zdraví a jak o ně pečovat, s odkazy na dostupnou péči. Portál v současné době registruje více než 715 tisíc uživatelů a 133 tisíc screeningových testů. „Za podpory Ministerstva zdravotnictví realizujeme také celou řadu dalších aktivit pro ukrajinské uprchlíky: například jsme vytvořili mapu pomoci, kde naleznou možnosti podpory v případě duševních obtíží. Ve spolupráci s UNICEF a WHO jsme také uskutečnili projekt zaměřený na duševní zdraví dětí i jejich rodičů a v neposlední řadě nabízíme možnost psychiatrické a psychologické pomoci,“ uzavírá Petr Winkler.