Trpíte neuropsychiatrickými symptomy po covidu? Přihlaste se do naší studie

Prodělané onemocnění covid-19 způsobuje u mnoha lidí psychické či neurologické potíže. Patříte mezi ně? Ozvěte se nám a zapojte se do studie s využitím neuromodulační metody tDCS.

Řada lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19, pociťuje dlouhodobé následky. Jedněmi z nejčastějších jsou úzkosti, poruchy nálad a potíže se spánkem. Podle výsledků rozsáhlé britské studie, kterou publikoval prestižní časopis The Lancet, byla diagnostikována neurologická nebo psychická porucha do půl roku od prodělání nemoci až třetině pacientů. Výzkumníci NUDZ se zabývají studií, jejímž cílem je ověřit, zda lze výše uvedené potíže odstranit využitím metody transkraniální stimulace stejnosměrným proudem (tDCS).

tDCS představuje neinvazivní, bezpečnou a dobře tolerovanou neuromodulační metodu spočívající v aplikaci stejnosměrného proudu o velmi nízké intenzitě pomocí dvou elektrod umístěných na hlavě stimulovaného. Podle dosavadních vědeckých poznatků může při zvolené stimulaci v oblasti čelních mozkových laloků vést  k ovlivnění funkce mozku a zlepšení poznávacích kognitivních funkcí, tedy paměti, pozornosti, řečových schopností apod. Metoda už je úspěšně využívána například při neurorehabilitaci či léčbě únavy a deprese.

 

Do studie Vás rádi zahrneme, pokud: 

  • je vám 18-75 let,
  • máte anamnézu středně těžkého až těžkého covidu s následnými neuropsychiatrickými potížemi (úzkost, poruchy nálady, spánku) v délce trvání 1 měsíc až rok.

Prosíme, jako první vyplňte tento dotazník.  

Účast na studii obnáší: 

  • Podepsání informovaného souhlasu.
  • Vstupní vyšetření.
  • Používání aplikace tDCS po dobu 4 týdnů.
  • Kontrolní vyšetření po ukončení aplikací a další za 4 týdny.

Aplikace tDSC se první dva týdny odehrává na Oddělení neurostimulace NUDZ, poté můžete pokračovat v aplikaci sami doma pod dohledem lékaře, který se s Vámi spojí na dálku přes internetu.

Bližší informace a přihlášky:

doc. MUDr. Monika Klírová, Ph.D.